ספר הקהילה
 
צרו קשר
 
הדפסה
 
דף הביתקבוצותחבצלת
חבצלת
"חבצלת" היא הקבוצה השמינית של בני קיבוץ העוגן. רובנו נולדנו ב 1952, בעיצומו של ה baby-boom - שיא הילודה בעקבות התקווה לעולם טוב יותר, אחרי סיום מלחה"ע השנייה.

 

מי בקבוצה?

גרעין הקבוצה בנוי משתי "שישיות": השישיה הבוגרת כללה את מילכה שי (פסט), אורנה לוי (יונגרייס), דניאלה בר-ניב, איציק גולדברגר, מירה דמארי (אלק) ואפרא גורן ז"ל. ארבעה מאיתנו נולדו בתוך שבועיים, בין ה 22 ביוני לשבעה ביולי.

השישיה הצעירה היא בעצם חמישיה, וכללה את שלומית גרטי (פלג), יהודית בר נתן (דויטלבאום), אמנון ורדי, מישי הלמן ומאירה פריבמן (גלנצמן).

שתי השישיות מוזגו לגן אחד כשהיינו בני ארבע בערך, וקצת אח"כ החליטו לצרף אלינו קבוצה נוספת שכללה את אורית ברמן (פרידמן), עליזה מויאל (אברהם), הגר צילינסקי (בסן) ומאיה בלייר (ז"ל), למעט אורית כולן היו ילידות 1953 וצעירות מהגדולים שבינינו בשנה. זמן קצר לאחר המיזוג צורפה אלינו גם חוה שחר.

קולטים וגם נפרדים

בתקופה זו היתה מקובלת תפיסה חינוכית שדגלה בהפרדת זוגות תאומים לקבוצות שונות. בזכות גישה זו זכינו בשני חברים נוספים - יפתח גולדשטיין שהופרד מאחותו נעמי ורותי צימרמן שהופרדה ממרתה. שניהם נולדו בתחילת 1952, בתפר שבינינו לבין קבוצת שלהבת, והצטרפו אלינו לפני גן מעבר.
בגיל צעיר טפלו בנו מרים פרידמן, אראלה ארוטו, אהובה איתן, שושה גרנות וכמובן אבקה שרון בבית התינוקות.

משך שנות הילדות הצטרפו אלינו (לקליטה לא מוצלחת) מספר ילדי עולים שהגיעו לקיבוץ עם הוריהם: יוסי (יאצק) קורן  שעלה מפולין, מרק מצרפת  ועליזה ודוד שעלו מארגנטינה.

מתוך הגרעין שלנו, שכלל 18 ילדים נותרנו רק 16; מאיה בלייר נפטרה מאסון בגיל שלוש ודניאלה בר-ניב עזבה את הקיבוץ עם הוריה בכיתה ב‘. כ"קבוצת בנות" עם מעט בנים היינו קבוצה של ילדים טובים - "סבונים" - ולא עשינו בעיות כמו שלהבת או אלומה, שהיו קבוצות עם הרבה בנים ועברו "טירונות" די קשה. זאת כנראה הסיבה שהיינו משקיענים בשטח הלימודים והמשכנו כך גם בשנות המוסד. היינו 11 בנות וחמישה בנים עד הצטרפותם של אורן מיתקי ויוסי גל (אז גליקמן) כ"ילדי חוץ" במוסד, שהוסיפו למרכיב הגברי של הקבוצה.

מטפלות ומחנכים

מכל המטפלות שעמלו על חינוכנו בשנות הילדות בולטת שושה גרנות, שהתחילה עם הקבוצה הצעירה לפני המיזוג של גן הילדים והמשיכה ללמד אותנו דרך ארץ עד לשנות המוסד. הגננת שלנו בגן מעבר ובכיתה א‘ היתה אביבה גרטלר, ובכיתה ב‘ עברה האחריות להרביץ בנו תורה לרחל פלד, שחזרה מהסמינר למורים, והקנתה לנו את בסיס הידע והרגלי הלמידה ששרתו חלק מאיתנו עד ללימודים אקדמיים לתואר גבוה.

כשעלינו למוסד התאחדנו עם הקבוצה המקבילה לנו במעברות, קבוצת "הדר", ויחד נקראנו קבוצת "דגן". המחנכים שלנו במוסד היו יעל הלמן כמטפלת ולינה דר כמחנכת ביד רמה. בהמשך החליפו אותן רינה אדר כמטפלת, ואהוד נהיר כמחנך.

התבגרות

בתור ילידי ראשית שנות החמישים התנסינו בלא מעט מלחמות: מבצע קדש, מלחמת ששת הימים, מלחמת יום כיפור, מלחמת לבנון ומלחמת המפרץ.
במלחמת יום כיפור היינו כולנו בצבא סדיר ובמרכז הפעילות המבצעית. חברנו אפרא גורן שנלחם בחזית הצפון, ברמת הגולן, לא חזר מהמלחמה הזו ויישאר תמיד בן 21 בליבנו.

 

איציק גולדברגר, סן פרנסיסקו, מאי 2009

 


X סגור
כניסה לאתר הקהילה